Moderní gymnastika z pohledu historie

Moderní gymnastika rozhodně nepatří mezi nově vzniklé sporty. Jde o disciplínu, která se může chlubit bohatou historií. Základem, na němž je moderní gymnastika položena, jsou myšlenky I. G. Noverra, který žil v letech 1 722 až 1810, Francois Delsarta žijícího v letech 1811 až 1871 a R Boda, který se narodil roku 1 881. Všichni tito muži věřili tomu, že lze dost dobře právě pomocí cvičení vyjádřit pocity a myšlenky. Hlavní myšlenky gymnastiky ještě přepracoval v 19. století Peter Henry Ling. Díky němu vznikl takzvaný švédský model cvičení.

Další posun moderní gymnastiky měla na svědomí Catherine E. Beecherová. Právě ona založila roku 1837 Západní ženský institut v Ohiu. Právě gymnastický program, který vymyslela tato žena, zahrnoval cvičení žen za pohybu hudby. Jmenoval se mimo jiné Půvab bez tance. Poměrně velký posun směrem kupředu v moderní gymnastice představuje rok 1880. Právě tehdy začal Švýcar Emil Dlacroze se svým cyklem cvičení eurytmika. Jen o něco málo později rozvinul jeho krajan Georgie Demeny cvičení za doprovodu hudby. Ta byla založena na ladném pohybu. Základním cílem tohoto cvičení pak mělo být dosažení větší ohebnosti lidského těla a opatření, aby se tělo drželo ve správném postoji.

Vyzkoušejte BMI kalkulačku online

K fúzi švédského stylu a francouzské školy došlo přesně v roce 1 900. V dalších letech byla tato metoda obohacena o další cvičební prvky pocházející z Finska. Další založenou školou byla ta estonská, která vznikla hlavně díky Ernest Idle. Ta byla schopná definovat míru obtížnosti pro každý z pohybů. Velmi důležitým momentem v dějinách moderní gymnastiky se stal také rok 1929, kdy vznikla v Berlíně díky Heinrichovi Medau škola zaměřená na trénink gymnastů v oboru moderní gymnastiky vylepšená o mnoho cviků s náčiním. Roku 1961 byla moderní gymnastika uznána jako disciplína FIG. První světové šampionáty se udály v roce 1963 v Budapešti a o tři roky později v Kodani. Na program olympijského dění byla moderní gymnastika zařazena roku 1984, kdy se olympijské hry konaly v Los Angeles.

One Response to “Moderní gymnastika z pohledu historie”

  1. admin Says:

    Díky za moderní vymoženosti. Kdysi po úraze člověk vypadl z tempa, kdežto nyní, v době, kdy existují nejrůznější tejpy na zpevnění, nikdo nemusí svou aktivitu omezovat na dlouhou dobu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.